Postrehy z ostrova Gréka Zorbu


Všeobecné informácie o Kréte

                        

Tu nájdete všeobecné informácie o Kréte. Viac o konkrétnych miestach, ubytovaní, stravovaní, nákupoch atď. sa dozviete po zvolení danej rubriky v menu.

Príroda a geografia

Kréta je so svojou rozlohou 8 336 km2 a dĺžkou 260 km piaty najväčší európsky ostrov. Široký je od 60 km (v strednej časti ostrova) do 12 km (v úrovni Ierapetra). Zo severu Krétu obmýva Krétske more, z juhu Líbyjské, zo západu Myrtónske a z východu Karpatské more. Cez tento prevažne hornatý ostrov sa tiahnu štyri nasledovné pohoria: Biele hory (Lefka Ori), s najvyšším vrchom ostrova Pachnes (2 453 m.n.m.), Psiloreitis, Dikti a Thirpti. Nížina Messara, nachádzajúca sa 50 km južne od Heraklionu a s rozlohou 140 km2 je najväčšou nížinou v celom Grécku. Náhorná plošina Lasithi sa radí medzi najúrodnejšie miesta na ostrove. Na ostrove sa nachádza množstvo jaskýň (napr. Diktaio Antro) a roklín (napr. najznámejšia Samaria).

Obyvateľstvo

Kréta má približne 625 000 obyvateľov. Ostrov obývali Mínojci, Mykénci, Dórovia, Benátčania, Rimania, Turci, Arabovia a Gréci, no dnes sa hovorí už iba o Kréťanoch. Síce sú už niektorí Kréťania "skazení" turistickým ruchom, uchovávajú si tradície a vo vnútrozemí ešte nájdete ten pôvodný život.

Skoro všetci Kréťania sú Gréko-ortodoxní Kresťania. Kréťania sú veľmi pobožní a dodržiavajú všetky náboženské sviatky. Ich pobožnosť sa prejavuje aj na hojnosti ikon.

Dejiny ostrova

Viac o dejinách sa dozviete v tejto podstránke.

Hospodárstvo

Najväčším zdrojom ekonomiky pre miestnych nemôže byť nič iné než turistický ruch. Čo sa týka poľnohospádarstva ide o pestovanie olív a produkcia výrobkov z nich (olej, mydlo...). Významné je však aj pestovanie ovocia, predovšetkým hrozna a všade prítomých mandariniek. Chov zvierat nemá veľký význam, najčastejšie ide o kozy a ovce.