Postrehy z ostrova Gréka Zorbu


Dejiny ostrova

Obrázok: Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vue_du_siege_de_Candie_en_1669.jpg

Mínojská doba

Prví prisťahovalci ktorí prišli na Krétu boli Mínojci, ktorých pôvod dodnes nie je známy. Donedávna sa udávalo že Mínojci prišli z oblasti starovekého Egypta, avšak najnovšie teórie vravia že Mínojci prišli z Európy a  patrili medzi grécke kmene. Mínojská civilizácia bola jedne z najvyspelejších na svete a mala veľa vymožeností ktoré v ostatnej Európe neboli bežné ani na začiatku Novoveku. Hlavným mestom Mínojcov bol Knossos. Mínojci boli známi predovšetkým ako dobrí obchodníci a obchodné styky mali skoro so všetkými civilizáciami Európy a Blízkeho východu. Pád mínojskej civilizácie mal prísť okolo roku 1450 pred n. l., za ktorého príčinou mal stáť výbuch sopky na ostrove Thira (Santorini). Všeobecne je však pád mínojskej civilizácie dodnes nevyriešenou záhadou. Údajne sa na Kréte po Mínojcoch usadili Mykénci, tých ale odtiaľ vytlačili Dórovia.

Doba Dórov

Po osídlení ostrova Dórmi už Kréta postupne strácala svoj význam a pomaly sa stala nevýznamným štátom, ktorý sa však z dôvodu vzdialenosti od pevninského Grécka vyvíjal samostatne.

Rímska nadvláda

V roku 88 pred n. l. Rimania vyslali na Krétu tri légie, ktoré si ostrov podmanili a v roku 69 pred n. l. nad ním prevzali úplnú kontrolu. Za rímskej nadvlády bolo hlavným a zároveň najväčším mestom ostrova Gortys, ktorého pozostatky sa zachovali dodnes. Zaujímavosťou je, že napriek rímskej nadvláde sa na ostrove nikdy nehovorilo po latinsky.

Byzantská doba a vpád Arabov

Po rozdelení Rímskej ríše v roku 395 n. l. sa Kréta stala súčasťou Východorímskej (Byzantskej) ríše, ani v tomto období však Kréta nehrala žiadnu významnú rolu. V 6. storočí prenikli do Grécka Slovania a je možné že sa dostali aj na Krétu. V 9. storočí ostrov dobyli Arabi a zabili miestneho vládcu Kyrilosa. Arabi tu založili mesto Candia (dnešný Heraklion), ako náhradu za nimi zničené Gortys. V roku 960 sa cisárovi Nikifirovi Fokasovi podarilo Arabov z Kréty vyhnať a Kréta sa tak vymanila spod islamského vplyvu.

Nadvláda Benátčanov

V roku 1212 Benátčania dobyli Krétu a vzali ju pod svoju nadvládu. Toto obdobie, ktoré trvalo do roku 1718, sa dá označiť za pomerne pokojné a dá sa povedať že Kréťania si žili spokojne, ba si aj o niečo prilepšili. Za Benátskej nadvlády sa na ostrov uchýlilo množstvo vzdelancov a umelcov a vznikli tu diela ako napr. epos Erotokritos.

Osmanská nadvláda

V roku 1718 Turci dobyli Krétu a následne množstvo Kréťanov konvertovalo na islam a začalo sa "poturčovanie". V 19. storočí tvorili moslimova podľa niektorých zdrojov až polovicu obyvateľstva ostrova. V 19. storočí sa konalo povstanie Grékov proti tureckej nadvláde, v roku 1830 sa stalo Grécko nezávislým a vznikol Autonómny krétsky štát. V roku 1913 sa Kréta stala súčasťou Gréckej republiky a v roku 1923 sa vysťahovalo posledné moslimské obyvateľstvo do Turecka.